Rekonstrukce Baťovského domku


Sen o zahradě, prorostlé růžovými keři a zákoutím u starých rododendronů, vzal za své. Dala jsem tomu maximum a snažila se opravdu poctivě. Jenže postoj města, coby vlastníka zahrady, byl od začátku velkoryse neměnný: ve stylu mrtvý brouk a mlčeti zlato. Ok. Na konci léta jsem vypověděla smlouvu. Zdálo by se, že ta neskutečná dřina i ty peníze,...

Jakmile polevil nalomený palec, pustila jsem se do dokončení kůlny. Koupila jsem novou vrtačku, vyměnila boční vyhnilé sloupky, osadila podlahu a zakryla boky.

Tak jsem se do ní­ pustila. Vylámala jsem dvě bočnice a připravila se psychicky na přesunutí­ hromady kačí­rku.

Kůlna

17.07.2018

Posledním uživatelům "vybydlovatelům" sloužila kůlna na dříví, na uhlí a další odpad, co se nevešel do popelnice. Když jsem dům koupila, bylo v ní bordelu po kolena. Likvidovala jsem všechen ten vlhký humus skoro rok, protože se uvolněné místo vždycky okamžitě vrchovatě naplnilo dalším odpadem z domu, kde probíhala rekonstrukce.

Letos toho sněhu moc nebylo, únor zamrzlý až až, ale hned jak povolily velké mrzy, vyběhla jsem na zahradu a rekapitulovala její stav. Plot doznal změny takové, že se budu muset vrhnout na jeho opravu.

Almara

21.02.2018


V loňském létě jsem dala dokupy konečně starou skříň po strýci. Měla jsem ji schovanou víc jak rok, byla velmi prakticky rozložená na několik desek a pokrytá silnou vrstvou emailového nátěru. Do toho se mi vůbec nechtělo. Původně jsem myslela, že si pomůžu louhem, ale ten mi vůbec nezabíral. Teda sežral mi skoro celý štětec, ale dřevo zůstalo...

Pařezy č.3

28.01.2018

Velkou část zahrady zabíral javorový náletový lesík, který během léta neskutečně zhoustnul.

Pařezy č.2

27.01.2018

Tyhle mě teda daly! Kam se na ně hrabaly pařezy č.1 z loňských smrků. To byla taková zahřívačka. A kam se pařezy č.2 hrabaly na pařezy č.3, které mě teprve čekaly :))

Vchod a dveře

26.01.2018

Ve stejnou dobu, kdy jsme získali zahradu, jsem se pustila do krášlení vstupního vchodu. Stínily ho dvě rozrostlé borovicové kleče, prorostlé javory, mezi kterými se nedalo ani pořádně projít. Jen co začlo slunce hřát, naběhla jsem s krumpáčem. To jsem ještě netušila, jaký dlouhý boj s pařezy tady podniknu.

Zahrada

25.01.2018

Dům dobrý, Baťovo dobrý, jen ta zahrada nám pořád chyběla. Měli jsme k užívání jen takový cípeček kolem domu a já snila o zahradě. Když u nás bagrovali chlapíci kanalizaci, ptali se mě, proč nekoupím tu sousední zahradu, když nemají kam děti vyběhnout. No protože stojí 90 tisíc a ty já nemám. A proč to nekoupíte od města na splátky?...