Jak to vše začalo

01.01.2018

Když jsem před 4 lety odcházela z domu, který mi byl domovem, našla jsem útočiště v panelákovém bytě. Ale už od začátku jsem věděla, že je to jen provizorium. Měla jsem v náručí půlroční miminko a 3 malé dcery, nejstarší chodila do 1.třídy.

Byt se nacházel v ideálním 1.patře, byl krajní (bez sousedů) a měl balkon, ale byl v dezolátním stavu. 30 let staré zničené podlahy, nefungující wc s impozantním výhledem na stoupačky, kuchyň, do které bych si neodložila ani stavební odpad.

Během měsíce se dal dokupy a až na opakující se otázky typu "A ty děti jsou všechny Vaše? A to máte s jedním mužem?" se nám tam žilo celkem příjemně a komfortně. Do maličké kuchyně jsme se všichni nevešli, tak jsem si v ní udělala šicí kout. Potřebovala jsem hned od začátku pracovat. Byla to existenční nutnost i psychoterapie.

Zde vznikly všechny hračky pro televizní seriál Přístav. Mořští koníci, panenky Fridy a další kvantum hraček.

Když se však začaly opakovat tajuplné akce s propíchnutými koly u našeho auta, začala jsem se porozhlížet po domečku. Nakonec se objevil jeden, kolem kterého jsem občas jezdívala, ale vůbec jsem mu nevěnovala pozornost. Zarostlý, oprýskaný, zpustlý.

Dispozice domu zcela odpovídala mým představám o novém domově: nahoře byt a dole prostor pro dílnu. Úžasných cca 40 metrů čtverečních! V dubnu 2015 jsem dům koupila.

Později jsem se dozvěděla, že to bylo také oblíbené místo k setkávání místních feťáků a dalších dobrodruhů. Stav uvnitř i vně domu tomu naprosto odpovídal.