Díra z rákosu 

03.01.2018

Prvních pár týdnů jsem v Baťovu pouze vyklízela. A zjišťovala, že opravy budou náročnější, než jsem si vysnila. To když na mě vybafla nějaká nová díra a já mohla obdivovat invenci šetřivých Baťových stavařů.
foto květen 2015

Konstrukce domu je oříšek, který jsem dodnes řádně nerozlouskla. A který mi také přinesl mnoho stavebních úskalí. Vnitřní omítky jsou nahozené na dřevěném bednění s rákosem. Za ním je vzdušná mezera 15cm a pak už jen obvodové zdivo z úzkých cihel. Nic víc. Divím se, že to tolik let vydrželo stát bez úhon.

Ptala jsem se mnoha odborníků a jejich rady se natolik lišily, že jsem se zatím do žádné větší opravy obvodových zdí nepustila. Protože jsou zdi útlé a mrazy uvnitř citelné, chtěla jsem dům zateplit. Jednoduché zateplení polystyrenem nechtějí povolit památkáři, že by se změnily proporce domu. Památkáři se byli na stavbu podívat, podivili se nad tenkostí zdí a navrhli foukanou izolaci, která by se nacpala do obvodových dutin. Tenhle postup ale jiný projektant nedoporučoval, že když se to nafouká špatně, tak to nadělá velkou neplechu (plísně apod.). Zateplení polystyrenem prý zase naruší větrání zdiva...atd.

Takže zatím se pouze nahodily nové vnitřní štuky a na nutné zateplení se čeká. A omítka je stále v nezměněném stavu :)